גישת להקשיב ללב

גישת ריפוי ייחודית ודרך חיים חסרת מאמץ המאפשרת פריחה ומימוש עצמי בכל תחומי החיים, בקלות, בפשטות, וברכות.

הגישה מלמדת כיצד יכולים כל דפוסי האישיות הגורמים סבל להרפא ולהשתחרר ביעילות ובאופן טבעי מעצמם, ללא כל צורך במאמץ או מאבק בעצמנו.

בין השאר מחברת הגישה בצורה ישירה ואמיתית למרחב פנימי של אהבה, משמעות, קבלה עצמית ללא תנאי, תחושת ביטחון וחופש, ונותנת כלים יעילים ועוצמתיים, אך יחד עם זאת פשוטים לחלוטין, להתמודדות עם מצבים ורגשות קשים כגון חרדה, דיכאון, תקיעות, בדידות וכו׳, חושפת אותם כפתח אמיתי לריפוי, שיחרור וצמיחה חסרת מאמץ, ומאפשרת לקבל בהירות עמוקה לגבי קשיים ושאלות ביום יום.

העבודה המעשית בפגישות עם עמיחי כוללת את כל הכלים של גישת ״להקשיב ללב״ ומשלבת בתוכה באופן אינטגראלי גם את הכלים והעקרונות של גישת ״תקשורת מקרבת״ (NVC) ושל גישת הפסיכותרפיה ממוקדת הגוף היחודית והעוצמתית הנקראת "Core Energetics", אותן למד בארץ ובחו״ל.

 

רוצה להבין יותר לעומק ובפועל את צורת המחשבה של גישת ״להקשיב ללב״?

הנה כמה דוגמאות מהעקרונות והכלים המעשיים הבסיסיים של הגישה:

אחד העקרונות הבסיסיים, אחת המתנות וגם המטרות של גישת ״להקשיב ללב״ היא שיחרור משיפוט עצמי המאפשר בתורו ריפוי אמיתי ועמוק – אבל *לא* דרך ניסיון לשנות או להפטר מהשיפוט (או מכל דפוס אחר), אלא דרך הבנה אוהבת. כזאת שממיסה אותו. מייד אסביר איך.

קודם כל *חשוב* להבין: בגישה הזאת (וזאת גם הייחודיות שלה) ממש *לא*מנסים לאהוב או לקבל שום דפוס אלא פשוט – שואלים ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״, שואלים ונותנים לתשובה לבוא. ומה שקורה ברגע שמגלים איך הדפוס אוהב אותנו הוא: שגם אנחנו אוהבים אותו, אוטומטית.

מתוך ההבנה והאהבה הדפוס עובר טרנספורמציה עמוקה, בדיוק כמו כל ילד שעובר טרנספורמציה עמוקה ברגע שהוא מרגיש שאוהבים אותו *באמת*.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שנקרא ״הזנה עקיפה והזנה ישירה״:

העיקרון הזה אומר כך: בשורש כל הדפוסים יש צורך המבקש מענה (והדפוסים מנסים לענות על הצרכים),ובשורש כל הצרכים יש צורך אחד שורשי שכל אדם באשר הוא צריך והוא – אהבה, אבל עדיף לקרוא לו "אנרגיית חיים" במקום אהבה כדי לא ליצור בילבול עם רעיונות אחרים לגבי אהבה. כולנו צריכים את זה, אפילו יותר מאוויר לנשימה.

כשאנחנו לא מחוברים ישירות למקור האהבה או אנרגיית החיים אנחנו מוצאים לנו מקורות חלופיים, וכך מתחילים להיווצר כל דפוסי ההישרדות (הגנה) של הגוף-נפש. כל הדפוסים האלה נוצרים, מתוך חוכמה וחמלה עצומות כלפינו, על מנת לספק לנו *בעקיפין* הזנה של אהבה, כאשר אין בנמצא הזנה *ישירה*, כדי לסייע לנו לשרוד.

התמוססות השיפוט העצמי או לידת האהבה העצמית אשר הגישה מאפשרת, הינם למעשה גם הלידה של דפוס חדש בתוכנו, דפוס אשר מזין *ישירות*. וכאשר יש הזנה ישירה, הגוף-נפש משחרר בעצמו את דפוס ההזנה *העקיפה*. באופן טבעי, משום שאין לו בו עוד צורך.

זה בדיוק כמו שילד הנותר ללא הורים שידאגו לו נאלץ באופן טבעי למצוא דרך לשרוד, למשל על ידי גניבה של אוכל (וטוב שעשה כך, כי כך שרד), יפסיק (באופן טבעי) לגנוב אוכל ברגע שיקבל מזון טוב ובשפע. פשוט כי לא יהיה לו בזה צורך יותר וכי לא ״ישתלם״ לו יותר לגנוב כאשר יש לו כל כך הרבה אוכל בשפע.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שאומר: ״אם זה קיים – יש בזה צורך״. העיקרון הזה שונה מאוד מהרעיון המוכר שאומר שיש כזה דבר ״דפוס שלא משרת יותר״.

בגישה הזאת ההבנה היא שכל הדפוסים משרתים (זאת אומרת, מנסים לענות על הצרכים הרבים של הגוף-נפש) בדרכם, ושהם ראויים להבנה ואהבה, ושהאהבה הזאת מפתחת את הדפוסים לכאלה שמשרתים אפילו *יותר*.

האהבה הזאת היא כמו שמש, והדפוסים הם כמו פרחים. היא גורמת להם לצמוח, להתפתח, להפתח ולפרוח – באופן טבעי ובלי מאבק או מאמץ.

וכן, נכון, אולי ברגע הבא כבר לא יהיה צורך בדפוס קיים כלשהו (כי יתפתח דפוס חדש של הזנה ישירה)אבל ברגע זה, אם הדפוס עדיין קיים, יש בו עדיין צורך. ואיך יודעים אם דפוס *באמת* לא משרת יותר? זה פשוט: במקרה כזה הוא פשוט נושר, באופן טבעי, מעצמו. ללא מאבק.

אני רוצה להבהיר ולהסביר עכשיו אפילו עוד את העיקרון או הכלי הכל כך מהותי בגישה הזאת שנקרא ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״:

זה בלתי אפשרי לאהוב או לקבל משהו שאני מאמין בטעות שפוגע בי או פועל נגדי בדרך כלשהי, למה בכלל שארצה לקבל או לאהוב כזה דבר?

טוב שאנחנו לא מקבלים או אוהבים דברים שפוגעים בנו. כך צריך להיות.
אפשר לאהוב רק את מה שאוהב אותנו, את מה שפועל בעדנו, באופן טבעי.

וכאן נכנס העקרון הבא שנקרא: ״ראייה בהירה״. הוא עקרון בסיסי וחשוב בגישה הזאת, והוא אומר כך: ״זאת לא באמת ראייה עד שזאת לא באמת אהבה״.

אי אפשר שלא לאהוב כאשר רואים את הלב (של הדפוס, של האחר, שלנו), ואם לא אוהבים סימן שעדייןלא רואים (וזה ממש בסדר כמובן).

זאת אומרת, עדיין לא רואים *באמת* את הלב (של הדפוס, של האדם, שלנו עצמנו, וכו׳). העיקרון הזה הוא כמו מצפן עבורי, תמיד. מצפן שאומר לי האם ראיתי עמוק מספיק או שיש עוד אפשרות להעמיק את הראייה.

לסיום, בואו נדבר רגע על האפקט של התמוססות השיפוט העצמי:

לא רק שההמסה הזאת מרגישה בפני עצמה כהקלה *עצומה* אלא שיש לה גם השפעה רבת רבדים על הגוף-נפש. היא מאפשרת לתהליכי ריפוי עמוקים ועדינים ביותר להתחיל להתרחש, כולל תהליכי ריפוי טבעיים של טראומה.

התמוססות השיפוט העצמי היא בעצם ההפסקה הטבעית של הניסיון (הכל כך אוהב בבסיסו) לשנות את עצמנו, וזה, למעשה… השינוי הגדול ביותר. האפקט הוא טרנספורמציה אמיתית, כזאת שהולכת ומעמיקה, כזאת שהולכת ומתרחבת עוד ועוד ככל שעובר הזמן.

יש כמובן עוד עקרונות או כלים מאוד חשובים ומועילים שבא לי לחלוק אתכם אבל נראה לי שהפוסט הזה כבר ארוך מספיק 🙂

ורק כדי להשלים את העיקרון האחרון, הנה הסיכום שלו:

lehkashiv-lalev


קבוצות הלימוד והתראפיה התהליכיות –
המחזור הקרוב: אוקטובר 2018
ההרשמה לקבוצות כבר בעיצומה!
לפרטים כנסו לדף הקבוצות

 

לתאום פגישת הדרכה וליווי פרטנית או זוגית עם עמיחי:
התקשרו 054-4292618 או צרו קשר


טקסטים אחרונים

האומץ הגדול ביותר שקיים הוא האומץ… לאהוב

יש לי פה בעולם הזה כמה שנים, לא יותר מידי, ולא נשארו לי גם עוד הרבה מאוד, גם אם אחיה עד גיל מבוגר. כל מי שאני... קרא עוד

על חופש תודעתי מהפחד ההישרדותי כלכלי

לפני  כמה שנים טובות, כשהייתי עדיין ממש בתחילת הדרך של ליווי אנשים והנחיית סדנאות וקבוצות, בקושי הצלחתי לקיים את עצמי כלכלית. אני חושב שהרווחתי אז אולי... קרא עוד

אין כזה דבר ״תגובה רגשית מוזמת״?

אין כזה דבר ״תגובה רגשית מוזמת״. נקודה.אין, מעולם לא היה, ולעולם לא יהיה שום דבר שאדם מרגיש ״סתם״. נקודה.אם אדם מרגיש משהו, יש לו סיבה טובה,... קרא עוד

להסכים להרגיש הנאה ועונג – השלב הבא בריפוי

מה שמפחיד באמת את רוב האנשים (כולל את עצמי) זה לא להרגיש את הכאב, הפחד, העצב, הבדידות וכל התחושות הקשות (את זה עושים גם ככה רוב... קרא עוד

קינאה זה דבר נפלא

קינאה זה דבר נפלא. זאת אומרת, כשמנסים לברוח ממנה ולהתנגד לה היא דבר נורא וכואב, אבל כמשסכימים באמת להתמסר אליה ולהרגיש אותה עד הסוף היא כמו... קרא עוד

לתת לראות אותי

תמיד התביישתי בעצמי אפילו בתור ילד ממש קטן אם הייתי נעלב או נפגע הייתי בורח רחוק רחוק מתחבא מאחורי איזה סלע על הגיבעה ומוודא שמונה פעמים... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

למה חשוב כ״כ להבדיל בין מחשבות לרגשות ואיך זה משדרג יחסים?

למה חשוב כל כך להבדיל בין מחשבות לרגשות ואיך זה ממש משדרג מערכות יחסים? בוידאו הזה אני מסביר על הנושא הזה ומשתף בכלי קטן וחשוב מאוד... קרא עוד

כלי קטן וחשוב שעוזר ליצור קרבה ולהמנע ממלחמות מיותרות ביחסים

בוידאו הזה אני מסביר על כלי קטן אבל ממש ממש עוצמתי שעוזר למנוע מלחמות מיותרות ביחסים ומאפשר בקלות חיבור ואמפתיה והבנה אחד של השני(ה). תהנו... קרא עוד

עדות אישית מקבוצות התראפיה – נוריה דינה לוזינסקי

בוידאו הזה משתפת נוריה, אשר השתתפה ברצף ב3 מחזורים של קבוצות התראפיה השבועיות, בחוויה האישית שלה, במה קורה מבחינתה בקבוצות האלה ומה קיבלה... קרא עוד

כלי פשוט שמאפשר אהבה לכל חלקי הנפש

מוזמנים לצפות בהסבר קצר על כלי פשוט ונפלא שמאפשר בקלות אהבה עצמית לכל החלקים, משחרר ומאחה את הנפש. (צולם בשידור חי... קרא עוד

שני הכלים הכי עוצמתיים שאני מכיר לזוגיות ויחסים בכלל

הנה שני הכלים הכי עוצמתיים והכי משחררים ומקרבים שאני מכיר בזוגיות, ובתכלס גם ביחסים עם עצמי ובתנהלות בעולם הזה... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים