גישת להקשיב ללב

 

איך למדתי לאהוב את עצמי?

מוזמנים לצפות בהרצאה המצולמת בה אני מלמד בצורה פשוטה וברורה, באמצעות הסיפור של שלביי המסע האישי שלי, את המודל הבסיסי של ״גישת להקשיב ללב״ אשר יצרתי.

ההרצאה מלווה בכמה דוגמאות די מצחיקות מהחיים האישיים שלי שעוזרות להבין את צורת המחשבה והרוח של הגישה.

(הוידאו צולם במהלך מפגש\הרצאה פומבית שהנחתי בתאריך 30.6.2018)

 

רוצים ללמוד לעומק את הגישה והכלים הרבים שהיא מציעה
בצורה הכי עמוקה והכי חוויתית שאפשר?

ב5 לנובמבר 2018 נפתחת קבוצה חדשה של לימוד ותראפיה מעשית של ״להקשיב ללב״. ההרשמה כבר ממש בעיצומה אבל עדיין ניתן להצטרף אלינו!
לכל הפרטים לחצו כאן

 

רוצים לשמוע עוד על צורת המחשבה של גישת ״להקשיב ללב״?
הנה כמה דוגמאות מהעקרונות והכלים המעשיים הבסיסיים של הגישה:

אחד העקרונות הבסיסיים, אחת המתנות וגם המטרות של גישת ״להקשיב ללב״ היא שיחרור משיפוט עצמי המאפשר בתורו ריפוי אמיתי ועמוק – אבל *לא* דרך ניסיון לשנות או להפטר מהשיפוט (או מכל דפוס אחר), אלא דרך הבנה אוהבת. כזאת שממיסה אותו. מייד אסביר איך.

קודם כל *חשוב* להבין: בגישה הזאת (וזאת גם הייחודיות שלה) ממש *לא*מנסים לאהוב או לקבל שום דפוס אלא פשוט – שואלים ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״, שואלים ונותנים לתשובה לבוא. ומה שקורה ברגע שמגלים איך הדפוס אוהב אותנו הוא: שגם אנחנו אוהבים אותו, אוטומטית.

מתוך ההבנה והאהבה הדפוס עובר טרנספורמציה עמוקה, בדיוק כמו כל ילד שעובר טרנספורמציה עמוקה ברגע שהוא מרגיש שאוהבים אותו *באמת*.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שנקרא ״הזנה עקיפה והזנה ישירה״:

העיקרון הזה אומר כך: בשורש כל הדפוסים יש צורך המבקש מענה (והדפוסים מנסים לענות על הצרכים),ובשורש כל הצרכים יש צורך אחד שורשי שכל אדם באשר הוא צריך והוא – אהבה, אבל עדיף לקרוא לו "אנרגיית חיים" במקום אהבה כדי לא ליצור בילבול עם רעיונות אחרים לגבי אהבה. כולנו צריכים את זה, אפילו יותר מאוויר לנשימה.

כשאנחנו לא מחוברים ישירות למקור האהבה או אנרגיית החיים אנחנו מוצאים לנו מקורות חלופיים, וכך מתחילים להיווצר כל דפוסי ההישרדות (הגנה) של הגוף-נפש. כל הדפוסים האלה נוצרים, מתוך חוכמה וחמלה עצומות כלפינו, על מנת לספק לנו *בעקיפין* הזנה של אהבה, כאשר אין בנמצא הזנה *ישירה*, כדי לסייע לנו לשרוד.

התמוססות השיפוט העצמי או לידת האהבה העצמית אשר הגישה מאפשרת, הינם למעשה גם הלידה של דפוס חדש בתוכנו, דפוס אשר מזין *ישירות*. וכאשר יש הזנה ישירה, הגוף-נפש משחרר בעצמו את דפוס ההזנה *העקיפה*. באופן טבעי, משום שאין לו בו עוד צורך.

זה בדיוק כמו שילד הנותר ללא הורים שידאגו לו נאלץ באופן טבעי למצוא דרך לשרוד, למשל על ידי גניבה של אוכל (וטוב שעשה כך, כי כך שרד), יפסיק (באופן טבעי) לגנוב אוכל ברגע שיקבל מזון טוב ובשפע. פשוט כי לא יהיה לו בזה צורך יותר וכי לא ״ישתלם״ לו יותר לגנוב כאשר יש לו כל כך הרבה אוכל בשפע.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שאומר: ״אם זה קיים – יש בזה צורך״. העיקרון הזה שונה מאוד מהרעיון המוכר שאומר שיש כזה דבר ״דפוס שלא משרת יותר״.

בגישה הזאת ההבנה היא שכל הדפוסים משרתים (זאת אומרת, מנסים לענות על הצרכים הרבים של הגוף-נפש) בדרכם, ושהם ראויים להבנה ואהבה, ושהאהבה הזאת מפתחת את הדפוסים לכאלה שמשרתים אפילו *יותר*.

האהבה הזאת היא כמו שמש, והדפוסים הם כמו פרחים. היא גורמת להם לצמוח, להתפתח, להפתח ולפרוח – באופן טבעי ובלי מאבק או מאמץ.

וכן, נכון, אולי ברגע הבא כבר לא יהיה צורך בדפוס קיים כלשהו (כי יתפתח דפוס חדש של הזנה ישירה)אבל ברגע זה, אם הדפוס עדיין קיים, יש בו עדיין צורך. ואיך יודעים אם דפוס *באמת* לא משרת יותר? זה פשוט: במקרה כזה הוא פשוט נושר, באופן טבעי, מעצמו. ללא מאבק.

אני רוצה להבהיר ולהסביר עכשיו אפילו עוד את העיקרון או הכלי הכל כך מהותי בגישה הזאת שנקרא ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״:

זה בלתי אפשרי לאהוב או לקבל משהו שאני מאמין בטעות שפוגע בי או פועל נגדי בדרך כלשהי, למה בכלל שארצה לקבל או לאהוב כזה דבר?

טוב שאנחנו לא מקבלים או אוהבים דברים שפוגעים בנו. כך צריך להיות.
אפשר לאהוב רק את מה שאוהב אותנו, את מה שפועל בעדנו, באופן טבעי.

וכאן נכנס העקרון הבא שנקרא: ״ראייה בהירה״. הוא עקרון בסיסי וחשוב בגישה הזאת, והוא אומר כך: ״זאת לא באמת ראייה עד שזאת לא באמת אהבה״.

אי אפשר שלא לאהוב כאשר רואים את הלב (של הדפוס, של האחר, שלנו), ואם לא אוהבים סימן שעדייןלא רואים (וזה ממש בסדר כמובן).

זאת אומרת, עדיין לא רואים *באמת* את הלב (של הדפוס, של האדם, שלנו עצמנו, וכו׳). העיקרון הזה הוא כמו מצפן עבורי, תמיד. מצפן שאומר לי האם ראיתי עמוק מספיק או שיש עוד אפשרות להעמיק את הראייה.

לסיום, בואו נדבר רגע על האפקט של התמוססות השיפוט העצמי:

לא רק שההמסה הזאת מרגישה בפני עצמה כהקלה *עצומה* אלא שיש לה גם השפעה רבת רבדים על הגוף-נפש. היא מאפשרת לתהליכי ריפוי עמוקים ועדינים ביותר להתחיל להתרחש, כולל תהליכי ריפוי טבעיים של טראומה.

התמוססות השיפוט העצמי היא בעצם ההפסקה הטבעית של הניסיון (הכל כך אוהב בבסיסו) לשנות את עצמנו, וזה, למעשה… השינוי הגדול ביותר. האפקט הוא טרנספורמציה אמיתית, כזאת שהולכת ומעמיקה, כזאת שהולכת ומתרחבת עוד ועוד ככל שעובר הזמן.

יש כמובן עוד עקרונות או כלים מאוד חשובים ומועילים שבא לי לחלוק אתכם אבל נראה לי שהפוסט הזה כבר ארוך מספיק 🙂

ורק כדי להשלים את העיקרון האחרון, הנה הסיכום שלו:

lehkashiv-lalev


קבוצות הלימוד והתראפיה התהליכיות –
הקבוצה הקרובה נפתחת ביום ב׳ 5 נובמבר 2018

ההרשמה כבר  לקראת סיום אך עדיין ניתן להצטרף!
לפרטים כנסו לדף הקבוצות!

~~~~~~~~

לתאום פגישת הדרכה וליווי פרטנית או זוגית עם עמיחי:
התקשרו 054-4292618 או צרו קשר


טקסטים אחרונים

ללכת על דרך האושר

כמו שאי אפשר ללכת דרומה ולהתקדם צפונה, כך גם אי אפשר להתמקד בבעיות ובמה לא בסדר ולהתקדם למצב של שימחה, הרגשה טובה או אושר 🙂 הדרך... קרא עוד

ריפוי מפוסט טראומה – הסיפור האישי שלי

התעוררתי על האדמה בצד הכביש, היה לילה, חושך. לא זכרתי איך הגעתי לשם, לא הבנתי מה קורה, מסביבי הייתה מהומה, ראיתי את אח שלי ושאר הילדים... קרא עוד

ספקות בזוגיות? להשאר או לעזוב? ואיך ליצור בן זוג מושלם?

האם להשאר או לעזוב את בני הזוג? איך יודעים? ואיך ליצור לעצמנו בן\בת זוג מושלמים? ואיך להפוך את בני הזוג שאיתנו לבני הזוג שתמיד רצינו שהם... קרא עוד

מה זה אומר כשאני מרגיש ש״בא לי למות״?

אתמול בערב עברתי איזה קושי ריגשי מאוד גדול וכואב וכמו הרבה פעמים ברגעים כאלה התקשרתי לקבל תמיכה מחברי הטוב, החכם והאוהב רועי בן יוסף-כנף שאני תמיד... קרא עוד

מותר גם להפרד – וההבנה הזאת היא מפתח לזוגיות מאושרת

חשוב לי לומר משהו – זה ממש בסדר וממש מותר להיפרד. זה ממש לא כישלון אלא בעצם הצלחה. וההבנה הזאת, בעיניי, היא אחד המפתחות הכי חשובים... קרא עוד

המתנה הגדולה שבלהגיד הכל ובכנות

לפני כחודש, בסוף סדנה שהנחתי ל30 ומשהו אנשים, ניגשו אליי הרבה משתתפים ואמרו לי כל מיני פידבקים ממש מדהימים ומרגשים על מה שקיבלו, וזה ממש שימח... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

ספקות בזוגיות? להשאר או לעזוב? ואיך ליצור בן זוג מושלם?

האם להשאר או לעזוב את בני הזוג? איך יודעים? ואיך ליצור לעצמנו בן\בת זוג מושלמים? ואיך להפוך את בני הזוג שאיתנו לבני הזוג שתמיד רצינו שהם... קרא עוד

עדות אישית של בוגרת קבוצות התראפיה – אופירה בנאי

בוידאו הזה משתפת אופירה, אשר השתתפה ברצף ב2 מחזורים של קבוצות התראפיה השבועיות, בחוויה האישית שלה, במה קורה מבחינתה בקבוצות האלה ומה קיבלה... קרא עוד

״כן״ לחיים!

בוידאו הזה אני מדבר על החזון שמרגש אותי שאני קורא לו ״קהילה של חמלה״, ועל הגישה שלי שאומרת ״כן!״ לחיים, ״כן!״ לאנרגיית החיים שבתוך כל אחד... קרא עוד

מפגש מבוא בשידור חי – לקראת הקבוצות שנפתחות באוקטובר 2018

מפגש מבוא בשידור חי – לקראת קבוצות הלימוד והתראפיה התהליכיות והמעשיות של ״להקשיב ללב״ שנפתחות בתחילת אוקטובר הזה (בעוד כחודש..). ההרשמה כבר בעיצומה ועדיין יש אפשרות... קרא עוד

עדות אישית מקבוצות התראפיה – נוריה דינה לוזינסקי

בוידאו הזה משתפת נוריה, אשר השתתפה ברצף ב3 מחזורים של קבוצות התראפיה השבועיות, בחוויה האישית שלה, במה קורה מבחינתה בקבוצות האלה ומה קיבלה מהן. לכל הפרטים... קרא עוד

איך למדתי לאהוב את עצמי?

  מוזמנים לצפות בהרצאה המצולמת בה אני מלמד בצורה פשוטה וברורה, באמצעות הסיפור של שלביי המסע האישי שלי, את המודל הבסיסי של ״גישת להקשיב ללב״ אשר... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים