גישת להקשיב ללב

 

איך למדתי לאהוב את עצמי?

מוזמנים לצפות בהרצאה המצולמת בה אני מלמד בצורה פשוטה וברורה, באמצעות הסיפור של שלביי המסע האישי שלי, את המודל הבסיסי של ״גישת להקשיב ללב״ אשר יצרתי.

ההרצאה מלווה בכמה דוגמאות די מצחיקות מהחיים האישיים שלי שעוזרות להבין את צורת המחשבה והרוח של הגישה.

(הוידאו צולם במהלך מפגש\הרצאה פומבית שהנחתי בתאריך 30.6.2018,
הוידאו מחולק ל4 חלקים – שימו לב שראיתם את כולם 🙂

רוצים לשמוע עוד על צורת המחשבה של גישת ״להקשיב ללב״?
הנה כמה דוגמאות מהעקרונות והכלים המעשיים הבסיסיים של הגישה:

אחד העקרונות הבסיסיים, אחת המתנות וגם המטרות של גישת ״להקשיב ללב״ היא שיחרור משיפוט עצמי המאפשר בתורו ריפוי אמיתי ועמוק – אבל *לא* דרך ניסיון לשנות או להפטר מהשיפוט (או מכל דפוס אחר), אלא דרך הבנה אוהבת. כזאת שממיסה אותו. מייד אסביר איך.

קודם כל *חשוב* להבין: בגישה הזאת (וזאת גם הייחודיות שלה) ממש *לא*מנסים לאהוב או לקבל שום דפוס אלא פשוט – שואלים ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״, שואלים ונותנים לתשובה לבוא. ומה שקורה ברגע שמגלים איך הדפוס אוהב אותנו הוא: שגם אנחנו אוהבים אותו, אוטומטית.

מתוך ההבנה והאהבה הדפוס עובר טרנספורמציה עמוקה, בדיוק כמו כל ילד שעובר טרנספורמציה עמוקה ברגע שהוא מרגיש שאוהבים אותו *באמת*.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שנקרא ״הזנה עקיפה והזנה ישירה״:

העיקרון הזה אומר כך: בשורש כל הדפוסים יש צורך המבקש מענה (והדפוסים מנסים לענות על הצרכים),ובשורש כל הצרכים יש צורך אחד שורשי שכל אדם באשר הוא צריך והוא – אהבה, אבל עדיף לקרוא לו "אנרגיית חיים" במקום אהבה כדי לא ליצור בילבול עם רעיונות אחרים לגבי אהבה. כולנו צריכים את זה, אפילו יותר מאוויר לנשימה.

כשאנחנו לא מחוברים ישירות למקור האהבה או אנרגיית החיים אנחנו מוצאים לנו מקורות חלופיים, וכך מתחילים להיווצר כל דפוסי ההישרדות (הגנה) של הגוף-נפש. כל הדפוסים האלה נוצרים, מתוך חוכמה וחמלה עצומות כלפינו, על מנת לספק לנו *בעקיפין* הזנה של אהבה, כאשר אין בנמצא הזנה *ישירה*, כדי לסייע לנו לשרוד.

התמוססות השיפוט העצמי או לידת האהבה העצמית אשר הגישה מאפשרת, הינם למעשה גם הלידה של דפוס חדש בתוכנו, דפוס אשר מזין *ישירות*. וכאשר יש הזנה ישירה, הגוף-נפש משחרר בעצמו את דפוס ההזנה *העקיפה*. באופן טבעי, משום שאין לו בו עוד צורך.

זה בדיוק כמו שילד הנותר ללא הורים שידאגו לו נאלץ באופן טבעי למצוא דרך לשרוד, למשל על ידי גניבה של אוכל (וטוב שעשה כך, כי כך שרד), יפסיק (באופן טבעי) לגנוב אוכל ברגע שיקבל מזון טוב ובשפע. פשוט כי לא יהיה לו בזה צורך יותר וכי לא ״ישתלם״ לו יותר לגנוב כאשר יש לו כל כך הרבה אוכל בשפע.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שאומר: ״אם זה קיים – יש בזה צורך״. העיקרון הזה שונה מאוד מהרעיון המוכר שאומר שיש כזה דבר ״דפוס שלא משרת יותר״.

בגישה הזאת ההבנה היא שכל הדפוסים משרתים (זאת אומרת, מנסים לענות על הצרכים הרבים של הגוף-נפש) בדרכם, ושהם ראויים להבנה ואהבה, ושהאהבה הזאת מפתחת את הדפוסים לכאלה שמשרתים אפילו *יותר*.

האהבה הזאת היא כמו שמש, והדפוסים הם כמו פרחים. היא גורמת להם לצמוח, להתפתח, להפתח ולפרוח – באופן טבעי ובלי מאבק או מאמץ.

וכן, נכון, אולי ברגע הבא כבר לא יהיה צורך בדפוס קיים כלשהו (כי יתפתח דפוס חדש של הזנה ישירה)אבל ברגע זה, אם הדפוס עדיין קיים, יש בו עדיין צורך. ואיך יודעים אם דפוס *באמת* לא משרת יותר? זה פשוט: במקרה כזה הוא פשוט נושר, באופן טבעי, מעצמו. ללא מאבק.

אני רוצה להבהיר ולהסביר עכשיו אפילו עוד את העיקרון או הכלי הכל כך מהותי בגישה הזאת שנקרא ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״:

זה בלתי אפשרי לאהוב או לקבל משהו שאני מאמין בטעות שפוגע בי או פועל נגדי בדרך כלשהי, למה בכלל שארצה לקבל או לאהוב כזה דבר?

טוב שאנחנו לא מקבלים או אוהבים דברים שפוגעים בנו. כך צריך להיות.
אפשר לאהוב רק את מה שאוהב אותנו, את מה שפועל בעדנו, באופן טבעי.

וכאן נכנס העקרון הבא שנקרא: ״ראייה בהירה״. הוא עקרון בסיסי וחשוב בגישה הזאת, והוא אומר כך: ״זאת לא באמת ראייה עד שזאת לא באמת אהבה״.

אי אפשר שלא לאהוב כאשר רואים את הלב (של הדפוס, של האחר, שלנו), ואם לא אוהבים סימן שעדיין לא רואים (וזה ממש בסדר כמובן).

זאת אומרת, עדיין לא רואים *באמת* את הלב (של הדפוס, של האדם, שלנו עצמנו, וכו׳). העיקרון הזה הוא כמו מצפן עבורי, תמיד. מצפן שאומר לי האם ראיתי עמוק מספיק או שיש עוד אפשרות להעמיק את הראייה.

לסיום, בואו נדבר רגע על האפקט של התמוססות השיפוט העצמי:

לא רק שההמסה הזאת מרגישה בפני עצמה כהקלה *עצומה* אלא שיש לה גם השפעה רבת רבדים על הגוף-נפש. היא מאפשרת לתהליכי ריפוי עמוקים ועדינים ביותר להתחיל להתרחש, כולל תהליכי ריפוי טבעיים של טראומה.

התמוססות השיפוט העצמי היא בעצם ההפסקה הטבעית של הניסיון (הכל כך אוהב בבסיסו) לשנות את עצמנו, וזה, למעשה… השינוי הגדול ביותר. האפקט הוא טרנספורמציה אמיתית, כזאת שהולכת ומעמיקה, כזאת שהולכת ומתרחבת עוד ועוד ככל שעובר הזמן.

יש כמובן עוד עקרונות או כלים מאוד חשובים ומועילים שבא לי לחלוק אתכם אבל נראה לי שהפוסט הזה כבר ארוך מספיק 🙂

ורק כדי להשלים את העיקרון האחרון, הנה הסיכום שלו:

lehkashiv-lalev


קורס ההכשרה המקיף בגישת הכנות וההקשבה ללב
בהנחיה משותפת של עמיחי זלינקובסקי ורועי בן-יוסף!
דצמבר 2019 – ההרשמה בעיצומה – לפרטים לחצו כאן

_____________________________

לתאום פגישת הדרכה וליווי פרטנית או זוגית עם עמיחי:
התקשרו 054-4292618 או צרו קשר


טקסטים אחרונים

דינאמיקת ״הסוד הקטן״ שפוגעת בזוגיות ואיך להתמודד

יצא לי במקרה לאחרונה לשוחח עם כמה אנשים שנמצאים בזוגיות, גם טרייה וגם ותיקה, שסיפרו לי על תופעה דומה שקרתה אצלם בזוגיות ושאצלי הדליקה מיד נורה... קרא עוד

ללמוד שפות חדשות ומפתיעות של קירבה ואינטימיות

עם אבא שלי כמעט ולא היו לי מעולם שום שיחות רגש בחיים, ולא משנה כמה ניסיתי (ולא תמיד הכי בנחמדות) *בחוויה שלי* הוא פשוט לא ממש... קרא עוד

אחת הדרכים היעילות ביותר שלי לריפוי פצע הערך העצמי המכאיב

רוב חיי סבלתי ממחשבות קומפולסיביות מקטינות, פוצעות ומכאיבות כמו: ״אין לי מה לתת״, ״אני סתם, אין בי שום דבר מיוחד״, ״אני אפס, עלוב״, ״אני לא שווה״,... קרא עוד

הריפוי שבזוגיות מונוגמית ארוכת שנים… עם עצמי :)

זוגיות מונוגמית ארוכה יכולה להיות ממש מאתגרת, כי זה נורא קשה להיות כל כך הרבה שנים עם אותו האדם. נורא בא לפעמים להחליף ולהיות עם מישהו... קרא עוד

ריפוי טראומה – מדוע המיקוד בבעיה הוא הבעיה ואיך לחזור להרגיש טוב באופן יציב?

לפני בערך 15 שנים, כשהייתי בהודו, מישהי שפגשתי נתנה לי ספר טנטרה מרתק שכתבה אישה מעניינת ביותר, והרעיון של הספר היה שדרך המפגש האינטימי אפשר להגיע... קרא עוד

יש לך בעיה? הנה משהו פשוט שעשוי לעזור לך

יש לך בעיה? אתה מנסה לפתור אותה על מנת שתוכל סוף סוף להירגע? אם אתה מחפש את דרך הפיתרון הכי יעילה אז נראה לי שיש לי... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

היופי, החוכמה והאהבה העצומים שבדפוס ה-OCD

למרות השם המפחיד כ״כ שנתנו לו תורות ישנות ממוקדות פתולוגיה, הדפוס הנפשי שנקרא באנגלית ״או-סי-די״ (אובססיב קומפולסיב דיסאורדר) הוא בעצם הדבר הכי יפה והכי מלא בחוכמה... קרא עוד

ראיון עם עמיחי זלינקובסקי בתוכנית הרדיו ״סטודנט חופשי״

תיאור פרק הראיון עם עמיחי זלינקובסקי – "אחרי סיפור חיים לא פשוט שלווה בהרבה סבל, עמיחי זלינקובסקי קם יום אחד והחליט שהולכים להיות לו חיים מדהימים.... קרא עוד

להשאר מחוברים ליופי ומשמעות גם ברגעים הקשים ביותר

הייתה אישה אחת יהודיה בזמן השואה, נאורה באופן בלתי יאמן ויוצאת דופן שהביאה אור והשראה לכל מי שהיה סביבה, קראו לה אתי הילסום. היא כתבה יומן... קרא עוד

איך לחיות עם פחות מאמץ במערכות יחסים?

מה זה מאמץ במערכת היחסים ? על איזה צורך הוא עונה ? איך אפשר להתנהל במערכת היחסים עם כמה שפחות מאמץ שכזה ?  מוזמנים לצפות פה... קרא עוד

ספקות בזוגיות? ״חיים ללא מאמץ״ עשיים להיות הפיתרון

על ספקות בזוגיות, על הניסוי הגדול של ״חיים ללא מאמץ״, על הקשר בין השניים ועל איך ההרפיה מהמאמץ בזוגיות וביחסים עשויה להתגלות כפיתרון לספקות. דרך הסיפור... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים