גישת להקשיב ללב

 

איך למדתי לאהוב את עצמי?

מוזמנים לצפות בהרצאה המצולמת בה אני מלמד בצורה פשוטה וברורה, באמצעות הסיפור של שלביי המסע האישי שלי, את המודל הבסיסי של ״גישת להקשיב ללב״ אשר יצרתי.

ההרצאה מלווה בכמה דוגמאות די מצחיקות מהחיים האישיים שלי שעוזרות להבין את צורת המחשבה והרוח של הגישה.

(הוידאו צולם במהלך מפגש\הרצאה פומבית שהנחתי בתאריך 30.6.2018,
הוידאו מחולק ל4 חלקים – שימו לב שראיתם את כולם 🙂

רוצים לשמוע עוד על צורת המחשבה של גישת ״להקשיב ללב״?
הנה כמה דוגמאות מהעקרונות והכלים המעשיים הבסיסיים של הגישה:

אחד העקרונות הבסיסיים, אחת המתנות וגם המטרות של גישת ״להקשיב ללב״ היא שיחרור משיפוט עצמי המאפשר בתורו ריפוי אמיתי ועמוק – אבל *לא* דרך ניסיון לשנות או להפטר מהשיפוט (או מכל דפוס אחר), אלא דרך הבנה אוהבת. כזאת שממיסה אותו. מייד אסביר איך.

קודם כל *חשוב* להבין: בגישה הזאת (וזאת גם הייחודיות שלה) ממש *לא*מנסים לאהוב או לקבל שום דפוס אלא פשוט – שואלים ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״, שואלים ונותנים לתשובה לבוא. ומה שקורה ברגע שמגלים איך הדפוס אוהב אותנו הוא: שגם אנחנו אוהבים אותו, אוטומטית.

מתוך ההבנה והאהבה הדפוס עובר טרנספורמציה עמוקה, בדיוק כמו כל ילד שעובר טרנספורמציה עמוקה ברגע שהוא מרגיש שאוהבים אותו *באמת*.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שנקרא ״הזנה עקיפה והזנה ישירה״:

העיקרון הזה אומר כך: בשורש כל הדפוסים יש צורך המבקש מענה (והדפוסים מנסים לענות על הצרכים),ובשורש כל הצרכים יש צורך אחד שורשי שכל אדם באשר הוא צריך והוא – אהבה, אבל עדיף לקרוא לו "אנרגיית חיים" במקום אהבה כדי לא ליצור בילבול עם רעיונות אחרים לגבי אהבה. כולנו צריכים את זה, אפילו יותר מאוויר לנשימה.

כשאנחנו לא מחוברים ישירות למקור האהבה או אנרגיית החיים אנחנו מוצאים לנו מקורות חלופיים, וכך מתחילים להיווצר כל דפוסי ההישרדות (הגנה) של הגוף-נפש. כל הדפוסים האלה נוצרים, מתוך חוכמה וחמלה עצומות כלפינו, על מנת לספק לנו *בעקיפין* הזנה של אהבה, כאשר אין בנמצא הזנה *ישירה*, כדי לסייע לנו לשרוד.

התמוססות השיפוט העצמי או לידת האהבה העצמית אשר הגישה מאפשרת, הינם למעשה גם הלידה של דפוס חדש בתוכנו, דפוס אשר מזין *ישירות*. וכאשר יש הזנה ישירה, הגוף-נפש משחרר בעצמו את דפוס ההזנה *העקיפה*. באופן טבעי, משום שאין לו בו עוד צורך.

זה בדיוק כמו שילד הנותר ללא הורים שידאגו לו נאלץ באופן טבעי למצוא דרך לשרוד, למשל על ידי גניבה של אוכל (וטוב שעשה כך, כי כך שרד), יפסיק (באופן טבעי) לגנוב אוכל ברגע שיקבל מזון טוב ובשפע. פשוט כי לא יהיה לו בזה צורך יותר וכי לא ״ישתלם״ לו יותר לגנוב כאשר יש לו כל כך הרבה אוכל בשפע.

מה שמוביל לעיקרון הבא של הגישה שאומר: ״אם זה קיים – יש בזה צורך״. העיקרון הזה שונה מאוד מהרעיון המוכר שאומר שיש כזה דבר ״דפוס שלא משרת יותר״.

בגישה הזאת ההבנה היא שכל הדפוסים משרתים (זאת אומרת, מנסים לענות על הצרכים הרבים של הגוף-נפש) בדרכם, ושהם ראויים להבנה ואהבה, ושהאהבה הזאת מפתחת את הדפוסים לכאלה שמשרתים אפילו *יותר*.

האהבה הזאת היא כמו שמש, והדפוסים הם כמו פרחים. היא גורמת להם לצמוח, להתפתח, להפתח ולפרוח – באופן טבעי ובלי מאבק או מאמץ.

וכן, נכון, אולי ברגע הבא כבר לא יהיה צורך בדפוס קיים כלשהו (כי יתפתח דפוס חדש של הזנה ישירה)אבל ברגע זה, אם הדפוס עדיין קיים, יש בו עדיין צורך. ואיך יודעים אם דפוס *באמת* לא משרת יותר? זה פשוט: במקרה כזה הוא פשוט נושר, באופן טבעי, מעצמו. ללא מאבק.

אני רוצה להבהיר ולהסביר עכשיו אפילו עוד את העיקרון או הכלי הכל כך מהותי בגישה הזאת שנקרא ״איך הדפוס הזה *כבר* אוהב אותי?״:

זה בלתי אפשרי לאהוב או לקבל משהו שאני מאמין בטעות שפוגע בי או פועל נגדי בדרך כלשהי, למה בכלל שארצה לקבל או לאהוב כזה דבר?

טוב שאנחנו לא מקבלים או אוהבים דברים שפוגעים בנו. כך צריך להיות.
אפשר לאהוב רק את מה שאוהב אותנו, את מה שפועל בעדנו, באופן טבעי.

וכאן נכנס העקרון הבא שנקרא: ״ראייה בהירה״. הוא עקרון בסיסי וחשוב בגישה הזאת, והוא אומר כך: ״זאת לא באמת ראייה עד שזאת לא באמת אהבה״.

אי אפשר שלא לאהוב כאשר רואים את הלב (של הדפוס, של האחר, שלנו), ואם לא אוהבים סימן שעדיין לא רואים (וזה ממש בסדר כמובן).

זאת אומרת, עדיין לא רואים *באמת* את הלב (של הדפוס, של האדם, שלנו עצמנו, וכו׳). העיקרון הזה הוא כמו מצפן עבורי, תמיד. מצפן שאומר לי האם ראיתי עמוק מספיק או שיש עוד אפשרות להעמיק את הראייה.

לסיום, בואו נדבר רגע על האפקט של התמוססות השיפוט העצמי:

לא רק שההמסה הזאת מרגישה בפני עצמה כהקלה *עצומה* אלא שיש לה גם השפעה רבת רבדים על הגוף-נפש. היא מאפשרת לתהליכי ריפוי עמוקים ועדינים ביותר להתחיל להתרחש, כולל תהליכי ריפוי טבעיים של טראומה.

התמוססות השיפוט העצמי היא בעצם ההפסקה הטבעית של הניסיון (הכל כך אוהב בבסיסו) לשנות את עצמנו, וזה, למעשה… השינוי הגדול ביותר. האפקט הוא טרנספורמציה אמיתית, כזאת שהולכת ומעמיקה, כזאת שהולכת ומתרחבת עוד ועוד ככל שעובר הזמן.

יש כמובן עוד עקרונות או כלים מאוד חשובים ומועילים שבא לי לחלוק אתכם אבל נראה לי שהפוסט הזה כבר ארוך מספיק 🙂

ורק כדי להשלים את העיקרון האחרון, הנה הסיכום שלו:

lehkashiv-lalev


לתאום פגישת הדרכה וליווי פרטנית או זוגית עם עמיחי:
התקשרו 054-4292618 או צרו קשר


טקסטים אחרונים

אתה יכול לאהוב

כל כך הרבה פעמים נתת את אהבתך, נתת את ליבך, וקיבלת סתירה, ודחייה, וזילזול, והתעלמות, ושיפוט, וקירות, וחומות, ונטישה, והקטנה וסכינים בלב בחזרה, שמה הפלא שעכשיו,... קרא עוד

לזכור מי אנחנו באמת

לזכור מי אנחנו באמת,  לזכור שכל כולנו אהבה טהורה,  לזכור שכל חלקיק קטן בנו רווי אינסוף חוכמה,  לזכור שכל דבר קטן שאנחנו אי פעם אומרים או... קרא עוד

לבקש באמת – להיזכר בקסם של החיים

שמתי לב לתופעה אנושית ממש מעניינת:  אנשים יכולים לסבול ממשהו בחייהם במשך שנים רבות, כמו למשל תקיעות במימוש הייעוד, קושי בזוגיות או במיניות, קושי בפרנסה וכו׳.... קרא עוד

לראות את הלב הטוב והתמים שמתחת למילים

כמה פעמים ביום עולה בכם שיפוט על משהו, על מישהו או על עצמכם? בתוכי, באופן אישי, עולה שיפוט המון פעמים ביום, זה יכול להיות ממש סביב... קרא עוד

ללכת על דרך האושר

כמו שאי אפשר ללכת דרומה ולהתקדם צפונה, כך גם אי אפשר להתמקד בבעיות ובמה לא בסדר ולהתקדם למצב של שימחה, הרגשה טובה או אושר 🙂 הדרך... קרא עוד

ריפוי מפוסט טראומה – הסיפור האישי שלי

התעוררתי על האדמה בצד הכביש, היה לילה, חושך. לא זכרתי איך הגעתי לשם, לא הבנתי מה קורה, מסביבי הייתה מהומה, ראיתי את אח שלי ושאר הילדים... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

כל מה שנראה כמו בעיה הוא בעצם פיתרון

כל מה שנראה כבעיה בנו הוא בעצם פיתרון גאוני כלשהו של המערכת שלנו. למה אני מתכוון? בוידאו הזה אני מסביר לעומק וגם נותן דוגמא ספציפית אמיתית... קרא עוד

עמיחי זלינקובסקי - להקשיב ללב

כל בעיה היא בעצם פיתרון

כל מה שנראה כבעיה בנו הוא בעצם פיתרון גאוני כלשהו של המערכת שלנו. למה אני מתכוון? בוידאו הזה אני מסביר לעומק וגם נותן דוגמא ספציפית אמיתית... קרא עוד

הקשר בין הגשמת חלומות ליכולת להנות מהכאן והעכשיו ועוד – ראיון עם עמיחי

על הגשמת חלומות, ומה באמת מאפשר את זה, ואיך יודעים מהם באמת החלומות שלי, ועל לחיות באותנטיות, ועל למה כל כך חשוב להיות ממש ממש אנוכיים... קרא עוד

מיהו המורה האמיתי שלי?

כל חיי הרגשתי געגוע עמוק, וחיפשתי משהו, אבל לא ידעתי מה. בשלבים מסויימים בחיי מצאתי לי מורה שהראה לי את הדרך, וחשבתי שהוא, המורה הזה, שהוא היה... קרא עוד

מהו הצד המואר של דיכאון?

מהו הצד המואר של דיכאון ולמה הוא בעצם פיתרון ולא בעיה? למה אני כ״כ אוהב דיכאון ולמה אני אומר שהוא החבר הכי טוב שלי... קרא עוד

איך משקמים את ״מערכת הניווט״ שלנו בחיים?

מהי ״מערכת הניווט״ המובנית בתוכנו שיודעת לכוון אותנו לאן שטוב ונכון עבורנו? למה ואיך איבדנו קשר איתה? ואיך משקמים אותה, את משקמים את החיבור איתה, כך... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים