להנות מהחיים שקיבלתי פה על פני האדמה הזאת

כשהייתי בן 3 רציתי להיות כבר בן 4. כשהייתי בן 4 רציתי כבר להיות בן 5. כשהייתי בגן רציתי כבר להיות בכיתה א'. כשהייתי בכיתה א' רק רציתי כבר להיות בתיכון.

כשהייתי בתיכון רק רציתי כבר שיגמר הביה"ס. כשהייתי בצבא רק רציתי כבר להשתחרר. ורוב חיי, באמצע השבוע רק רציתי כבר שיבוא הסופ"ש.

ונראה לי שאפשר להמשיך את הכיוון הזה עוד ועוד – בכל כך הרבה רגעים קטנים כגדולים רציתי כבר להיות ברגע הבא, ברגע קודם או ברגע אחר.

אבל ככל שעברו הזמן והשנים בחיי, ככל שהתבגרתי, התחלתי לאט לאט להבין, יותר ויותר, את הערך… הערך של החיים, הערך של הרגע הזה, כל רגע, נעים ולא נעים, שמח או עצוב, בריא או חולה.

אולי היו אלה הרגעים בבית החולים לפני שנים רבות בהם האמנתי שאני עומד למות, אולי זאת פשוט העובדה שאני עוד כמה חודשים בן 40 ומתחיל להתקרב ל"צד השני", אולי אלה הן מיליון תובנות וחוויות רוחניות כאלה ואחרות שעברתי וראיתי לאורך הדרך, מי יודע…

אבל זה נהיה יותר ויותר ברור, שאין חזרה בזמן, שכל רגע יכול להחוות באמת רק פעם אחת בלבד ולעולם לא יחזור שוב, שאת כל גיל שבו אני נמצא אני חווה רק שנה אחת בלבד ולעולם אחווה אותו שוב ושאותו הדבר נכון גם לגבי כל יום ושעה ודקה ושניה בחיי.

וההבנה הזאת עושה לי שקט עכשיו, כי ממקומי ומצבי בחיי עכשיו אני מרגיש שבגדול לא הייתי רוצה להיות בשום רגע או מקום או מצב אחר, לא לחזור אחורה ולא להגיע כבר הלאה.

אני רוצה רק להיות, פה, עכשיו, ברגע הזה, בגיל הזה, במצב הבריאותי והזוגי והמשפחתי והכלכלי וההגשמתי והפסיכולוגי והרגשי הזה.

לא בגלל שהוא המצב הכי "טוב" בעולם, כי הוא לווא דווקא וכי יכול להיות תמיד הרבה יותר טוב.

ולווא דווקא בגלל שהוא בהכרח נעים לי כל הזמן, כי הרבה פעמים הוא הכי לא נעים לי בעולם בלשון המעטה. אלא פשוט בגלל שהוא – חד פעמי ולא יחזור שוב לעולם.

בגלל זה אני רוצה לחוות אותו עכשיו, לשים לב למלא מלא פרטים וגוונים ורבדים קטנים ועדינים בתוכו שנורא קל לפספס כאשר ממהרים להגיע כבר לרגע אחר.

אני רוצה להנות מהחיים שקיבלתי פה, על פני האדמה הזאת, בגוף הזה, בתקופה הזאת של האנושות, בסיפור האישי המאוד מסויים הזה שהתגלגלתי לתוכו.

אני רוצה להנות, לווא דווקא ממשהו מסויים בחיים (למרות שכמובן שגם) אלא מעצם החיים עצמם, מעצם חווית החיים עצמה, מעצם החוויה האנושית הזאת עצמה.

וכאשר מה שמעניין ומכוון אותי פה בחיים אלה הוא הרצון להנות מהם, אז מה שאני עושה הוא, מרגע לרגע, ממצב למצב, מחוויה לחוויה, זה לשאול שאלות כגון:

מה נעים לי ברגע הזה?
מה מהנה לי ברגע הזה?
מה אני אוהב ברגע הזה?
מה אני מעריך ברגע הזה?
מה לא מובן לי מאליו עכשיו?
על מה אני מודה ברגע הזה?

אין לי בהכרח צורך לענות כי השאלות מכוונות את תשומת ליבי ואת תודעתי אל התשובה, רק מעצם השאלה עצמה. אבל אפשר גם לענות, אפשר גם ממש במודע לשים לב כל מיני דברים, בין אם גדולים ובין אם ממש קטנים ונסתרים ועדינים.

וגם אם הדברים הנעימים האלה הם רק אחוז אחד בלבד מתוך החוויה כולה ו99 אחוזים אחרים הם לא נעימים…

עדיין, אני לא רוצה לפספס את האחוז האחד הזה, כי הוא מאזן ומרגיע ומייצב ומשלים לי את החוויה כולה וכך מאפשר לי להנות ממנה ובתוכה הרבה יותר, גם אם היא חוויה שבהגדרה נקראת קשה או מאתגרת מאוד.

וכמובן שעדיין בהמון רגעים ומצבים בחיי עולה בתוכי הרצון להיות כבר ברגע או במצב אחר, אבל הכוונה הזאת להנות מהזמן שקיבלתי פה על פני האדמה, מהרגעים הקטנים בחיי, היא הבית שלי, היא הכוונה שאליה אני חוזר, שוב ושוב.

היא מה שאני בוחר ללמוד וללמד את עצמי שוב ושוב, עוד ועוד, היא מה שאני מתאמן, מתרגל ומתרגל אליו, יותר ויותר, מרגע לרגע.

וכמובן שאפשר ומותר ונפלא וגם נהדר וחשוב לרצות לשפר, לפתח, לשדרג, לדייק ולהפוך את חיינו לנפלאים ונעימים ונכונים וטובים ותואמים יותר ויותר למה שליבנו מבקש עבורנו, בכל רובד ותחום אפשרי. כמובן כמובן.

פשוט… תוך כדי תנועת היצירה וההגשמה, תוך כדי הצעידה אל מימוש והגשמת יעדים אלו ואחרים, גיליתי שהכי נעים לי ושהכי כיף לי, זה להנות – מהיצירה עצמה, מהדרך, מהצעדים. מהחיים.

פורסם בקטגוריה מאמרים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא להנות מהחיים שקיבלתי פה על פני האדמה הזאת

 1. מאת תירזה‏:

  איפה ישנה נקודת חיבור בין גישת הדברים החיובית שיש בה מסר של חופש ושחרור עם המציאות שמעלה על הפרק מדי פעם מצוקות כאלה ואחירות כמו גלים בים. איפה היא נקודת החיבור בין שני התחומים הללו שהאחד זורם מחליק מבקש חופש שחרור והשני היא מציאות שתובעת חד משמעית מיד מהר ויעיל תשובות ופתרונות חותכים וחד משמעיים? איפה היא נקודת ההשקה שתיצור דיאלוג בין שני קוי המחשבה הללו שיתכן מבחינתי בלבד חופפים זה את זה מקבילים זה לזה אולם לא יוצרים נקודת הצלבה לא יוצרים דיבור ושיתוף פעולה בפועל. מה הם לכן מעבר לשאלות הנכונות שהצעת מה הם שאר הכלים שעלינו להכירם ולהשתמש בהם ביומיום על מנת ליצור את הדיאלוג המבוקש בין שתי הגישות הנל שהזכרתי?

  • האם כאשר צועדים באמת יש סתירה או או ניתוק בין העובדה שמתקדמים בפועל לבין היכולת להיות נוכח בהליכה ולהנות מעצם חווית ההליכה?
   במובן מסויים זה כמו לשאול – איפה נקודת ההשקה או החיבור בין שני צדדי המטבע? הריי אין ביניהם שום הפרדה ומעולם לא הייתה, כי הם בדיוק אותו המטבע… זה החיבור.
   כאשר יש יכולת להיות נוכחים ברגע הזה ולהנות מהרגע הזה כפי שהוא (זאת אומרת להיות בו מבלי להילחם בו), אז האיכות של כל דבר שאנחנו עושים ברגע הזה משתפרת והופכת יעילה יותר. וכך גם, הקבלה של הרגע הזה והנוכחות בתוכו לא סותרת אפילו קצת את ההתפתחות וההתקדמות והשינוי והשיפור שמתרחשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


״שעת מנוחה״ – מפגשים שבועיים ללימוד מנוחה בחיים
ניתן להגיע ללא התחייבות! לפרטים פשוט לחצו כאן

_____________________________

לתאום פגישת הדרכה וליווי פרטנית או זוגית עם עמיחי:
התקשרו 054-4292618 או צרו קשר


טקסטים אחרונים

ריפוי טראומה – מדוע המיקוד בבעיה הוא הבעיה ואיך לחזור להרגיש טוב באופן יציב?

לפני בערך 15 שנים, כשהייתי בהודו, מישהי שפגשתי נתנה לי ספר טנטרה מרתק שכתבה אישה מעניינת ביותר, והרעיון של הספר היה שדרך המפגש האינטימי אפשר להגיע... קרא עוד

יש לך בעיה? הנה משהו פשוט שעשוי לעזור לך

יש לך בעיה? אתה מנסה לפתור אותה על מנת שתוכל סוף סוף להירגע? אם אתה מחפש את דרך הפיתרון הכי יעילה אז נראה לי שיש לי... קרא עוד

ריפוי בעיות פיזיות ונפשיות באמצעות הקשבה לגבולות שלנו

כיווץ כרוני בנרתיק, רווקות כרונית, ספקות בזוגיות, דיכאון, חרדות, תקיעות בהגשמה ובמימוש עצמי בחיים, עצירות כרונית, בעיות נשימה. מה משותף לכל אלה? כשאנחנו לא דואגים לגבולות... קרא עוד

מהם היופי והחוכמה שבהדחקה, הכחשה והשלכה?

״אתה בהדחקה!״, ״אתה בהכחשה!״, ״אתה משליך!״ – אז מה? מה לא בסדר בזה? ממתי אלו הפכו למילות גינאי? ולמה? אולי זוהי ״אשמת״ העולם הטיפולי הישן ממוקד... קרא עוד

״אתה צריך להיות יותר נוכח בגוף״ – מה זה השטויות האלה?

״אתה צריך להיות יותר נוכח בגוף״ – מה זה השטויות האלה?  בעיני זהו אחד המשפטים היותר מכאיבים שמטופל יכול לשמוע ממטפל. זהו גם אחד המשפטים המכאיבים... קרא עוד

אין שום דרך לתקן את מה שאינו מקולקל – סיפורו של עצלן

מכירים את החיה המתוקה הזאת שבתמונה? זהו "עצלן" 🙂 כן כן, זה השם של החיה הזאת. למעשה זוהי בכלל עצלנית והבן העצלן הקטן שלה. צילמתי אותם אתמול... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

היופי, החוכמה והאהבה העצומים שבדפוס ה-OCD

למרות השם המפחיד כ״כ שנתנו לו תורות ישנות ממוקדות פתולוגיה, הדפוס הנפשי שנקרא באנגלית ״או-סי-די״ (אובססיב קומפולסיב דיסאורדר) הוא בעצם הדבר הכי יפה והכי מלא בחוכמה... קרא עוד

ראיון עם עמיחי זלינקובסקי בתוכנית הרדיו ״סטודנט חופשי״

תיאור פרק הראיון עם עמיחי זלינקובסקי – "אחרי סיפור חיים לא פשוט שלווה בהרבה סבל, עמיחי זלינקובסקי קם יום אחד והחליט שהולכים להיות לו חיים מדהימים.... קרא עוד

להשאר מחוברים ליופי ומשמעות גם ברגעים הקשים ביותר

הייתה אישה אחת יהודיה בזמן השואה, נאורה באופן בלתי יאמן ויוצאת דופן שהביאה אור והשראה לכל מי שהיה סביבה, קראו לה אתי הילסום. היא כתבה יומן... קרא עוד

איך לחיות עם פחות מאמץ במערכות יחסים?

מה זה מאמץ במערכת היחסים ? על איזה צורך הוא עונה ? איך אפשר להתנהל במערכת היחסים עם כמה שפחות מאמץ שכזה ?  מוזמנים לצפות פה... קרא עוד

ספקות בזוגיות? ״חיים ללא מאמץ״ עשיים להיות הפיתרון

על ספקות בזוגיות, על הניסוי הגדול של ״חיים ללא מאמץ״, על הקשר בין השניים ועל איך ההרפיה מהמאמץ בזוגיות וביחסים עשויה להתגלות כפיתרון לספקות. דרך הסיפור... קרא עוד

הזמנה להצטרף לניסוי הגדול שלי – חיים ללא מאמץ

זוהי הזמנה להצטרף לניסוי הגדול שלי. הניסוי של החיים שלי. חיים ללא מאמץ. מוזמנים לשמוע עוד בוידאו הזה, להבין מה זה בעצם אומר לחיות ללא מאמץ.... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים