להנות מהחיים שקיבלתי פה על פני האדמה הזאת

כשהייתי בן 3 רציתי להיות כבר בן 4. כשהייתי בן 4 רציתי כבר להיות בן 5. כשהייתי בגן רציתי כבר להיות בכיתה א'. כשהייתי בכיתה א' רק רציתי כבר להיות בתיכון.

כשהייתי בתיכון רק רציתי כבר שיגמר הביה"ס. כשהייתי בצבא רק רציתי כבר להשתחרר. ורוב חיי, באמצע השבוע רק רציתי כבר שיבוא הסופ"ש.

ונראה לי שאפשר להמשיך את הכיוון הזה עוד ועוד – בכל כך הרבה רגעים קטנים כגדולים רציתי כבר להיות ברגע הבא, ברגע קודם או ברגע אחר.

אבל ככל שעברו הזמן והשנים בחיי, ככל שהתבגרתי, התחלתי לאט לאט להבין, יותר ויותר, את הערך… הערך של החיים, הערך של הרגע הזה, כל רגע, נעים ולא נעים, שמח או עצוב, בריא או חולה.

אולי היו אלה הרגעים בבית החולים לפני שנים רבות בהם האמנתי שאני עומד למות, אולי זאת פשוט העובדה שאני עוד כמה חודשים בן 40 ומתחיל להתקרב ל"צד השני", אולי אלה הן מיליון תובנות וחוויות רוחניות כאלה ואחרות שעברתי וראיתי לאורך הדרך, מי יודע…

אבל זה נהיה יותר ויותר ברור, שאין חזרה בזמן, שכל רגע יכול להחוות באמת רק פעם אחת בלבד ולעולם לא יחזור שוב, שאת כל גיל שבו אני נמצא אני חווה רק שנה אחת בלבד ולעולם אחווה אותו שוב ושאותו הדבר נכון גם לגבי כל יום ושעה ודקה ושניה בחיי.

וההבנה הזאת עושה לי שקט עכשיו, כי ממקומי ומצבי בחיי עכשיו אני מרגיש שבגדול לא הייתי רוצה להיות בשום רגע או מקום או מצב אחר, לא לחזור אחורה ולא להגיע כבר הלאה.

אני רוצה רק להיות, פה, עכשיו, ברגע הזה, בגיל הזה, במצב הבריאותי והזוגי והמשפחתי והכלכלי וההגשמתי והפסיכולוגי והרגשי הזה.

לא בגלל שהוא המצב הכי "טוב" בעולם, כי הוא לווא דווקא וכי יכול להיות תמיד הרבה יותר טוב.

ולווא דווקא בגלל שהוא בהכרח נעים לי כל הזמן, כי הרבה פעמים הוא הכי לא נעים לי בעולם בלשון המעטה. אלא פשוט בגלל שהוא – חד פעמי ולא יחזור שוב לעולם.

בגלל זה אני רוצה לחוות אותו עכשיו, לשים לב למלא מלא פרטים וגוונים ורבדים קטנים ועדינים בתוכו שנורא קל לפספס כאשר ממהרים להגיע כבר לרגע אחר.

אני רוצה להנות מהחיים שקיבלתי פה, על פני האדמה הזאת, בגוף הזה, בתקופה הזאת של האנושות, בסיפור האישי המאוד מסויים הזה שהתגלגלתי לתוכו.

אני רוצה להנות, לווא דווקא ממשהו מסויים בחיים (למרות שכמובן שגם) אלא מעצם החיים עצמם, מעצם חווית החיים עצמה, מעצם החוויה האנושית הזאת עצמה.

וכאשר מה שמעניין ומכוון אותי פה בחיים אלה הוא הרצון להנות מהם, אז מה שאני עושה הוא, מרגע לרגע, ממצב למצב, מחוויה לחוויה, זה לשאול שאלות כגון:

מה נעים לי ברגע הזה?
מה מהנה לי ברגע הזה?
מה אני אוהב ברגע הזה?
מה אני מעריך ברגע הזה?
מה לא מובן לי מאליו עכשיו?
על מה אני מודה ברגע הזה?

אין לי בהכרח צורך לענות כי השאלות מכוונות את תשומת ליבי ואת תודעתי אל התשובה, רק מעצם השאלה עצמה. אבל אפשר גם לענות, אפשר גם ממש במודע לשים לב כל מיני דברים, בין אם גדולים ובין אם ממש קטנים ונסתרים ועדינים.

וגם אם הדברים הנעימים האלה הם רק אחוז אחד בלבד מתוך החוויה כולה ו99 אחוזים אחרים הם לא נעימים…

עדיין, אני לא רוצה לפספס את האחוז האחד הזה, כי הוא מאזן ומרגיע ומייצב ומשלים לי את החוויה כולה וכך מאפשר לי להנות ממנה ובתוכה הרבה יותר, גם אם היא חוויה שבהגדרה נקראת קשה או מאתגרת מאוד.

וכמובן שעדיין בהמון רגעים ומצבים בחיי עולה בתוכי הרצון להיות כבר ברגע או במצב אחר, אבל הכוונה הזאת להנות מהזמן שקיבלתי פה על פני האדמה, מהרגעים הקטנים בחיי, היא הבית שלי, היא הכוונה שאליה אני חוזר, שוב ושוב.

היא מה שאני בוחר ללמוד וללמד את עצמי שוב ושוב, עוד ועוד, היא מה שאני מתאמן, מתרגל ומתרגל אליו, יותר ויותר, מרגע לרגע.

וכמובן שאפשר ומותר ונפלא וגם נהדר וחשוב לרצות לשפר, לפתח, לשדרג, לדייק ולהפוך את חיינו לנפלאים ונעימים ונכונים וטובים ותואמים יותר ויותר למה שליבנו מבקש עבורנו, בכל רובד ותחום אפשרי. כמובן כמובן.

פשוט… תוך כדי תנועת היצירה וההגשמה, תוך כדי הצעידה אל מימוש והגשמת יעדים אלו ואחרים, גיליתי שהכי נעים לי ושהכי כיף לי, זה להנות – מהיצירה עצמה, מהדרך, מהצעדים. מהחיים.

פורסם בקטגוריה מאמרים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא להנות מהחיים שקיבלתי פה על פני האדמה הזאת

 1. מאת תירזה‏:

  איפה ישנה נקודת חיבור בין גישת הדברים החיובית שיש בה מסר של חופש ושחרור עם המציאות שמעלה על הפרק מדי פעם מצוקות כאלה ואחירות כמו גלים בים. איפה היא נקודת החיבור בין שני התחומים הללו שהאחד זורם מחליק מבקש חופש שחרור והשני היא מציאות שתובעת חד משמעית מיד מהר ויעיל תשובות ופתרונות חותכים וחד משמעיים? איפה היא נקודת ההשקה שתיצור דיאלוג בין שני קוי המחשבה הללו שיתכן מבחינתי בלבד חופפים זה את זה מקבילים זה לזה אולם לא יוצרים נקודת הצלבה לא יוצרים דיבור ושיתוף פעולה בפועל. מה הם לכן מעבר לשאלות הנכונות שהצעת מה הם שאר הכלים שעלינו להכירם ולהשתמש בהם ביומיום על מנת ליצור את הדיאלוג המבוקש בין שתי הגישות הנל שהזכרתי?

  • האם כאשר צועדים באמת יש סתירה או או ניתוק בין העובדה שמתקדמים בפועל לבין היכולת להיות נוכח בהליכה ולהנות מעצם חווית ההליכה?
   במובן מסויים זה כמו לשאול – איפה נקודת ההשקה או החיבור בין שני צדדי המטבע? הריי אין ביניהם שום הפרדה ומעולם לא הייתה, כי הם בדיוק אותו המטבע… זה החיבור.
   כאשר יש יכולת להיות נוכחים ברגע הזה ולהנות מהרגע הזה כפי שהוא (זאת אומרת להיות בו מבלי להילחם בו), אז האיכות של כל דבר שאנחנו עושים ברגע הזה משתפרת והופכת יעילה יותר. וכך גם, הקבלה של הרגע הזה והנוכחות בתוכו לא סותרת אפילו קצת את ההתפתחות וההתקדמות והשינוי והשיפור שמתרחשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


קורס וידאו ממוקד:

״מציאת ויצירת זוגיות מיטיבה
בגישת הכנות וההקשבה ללב״

קורס חלק א׳ – פרטים נוספים לחצו כאן!

קורס חלק ב׳ – פרטים נוספים לחצו כאן!

_____________________________

לתאום טיפול פרטני או זוגי עם עמיחי:
התקשרו 054-4292618 או צרו קשר


טקסטים אחרונים

להאמין למחשבות והרגשות או להקשיב ללב שלהן? מהו ההבדל?

אחד הדברים הגדולים ביותר שקרו לי בחיים זה שאני פחות ופחות מאמין לרגשות ולמחשבות שלי ויותר ויותר מקשיב ללב שלהן. אז מהו ההבדל בין להאמין להן... קרא עוד

סיפור אישי: כיצד הפכתי מ״רווק כרוני״ לנשוי באושר עם ילד

עד גיל 35 הייתי מה שנקרא ״רווק כרוני״. אף אחת אף פעם לא הייתה לי מספיק טובה, מספיק יפה, מספיק מעניינת, מספיק זה או מספיק זה.... קרא עוד

האם אפשר לאהוב אותי? על הפחד מקירבה ועל הדרך לרפא אותו

הפחד מקירבה.. הפחד להיראות באמת ע״י אדם אחר בשלמותך, הפחד הוא שאי אפשר לאהוב אותך, לא את כולך, אולי חלקים נבחרים בך כן אפשר אבל לא... קרא עוד

לקבל שאני לא מצליח לקבל

בשבועות האחרונים דיברתי עם לא מעט הורים שבגלל המצב הקיצוני של תקופת הקורונה הם חווים לחץ ופחד עצומים ומרגישים מוצפים רגשית עד שאין להם יותר מקום... קרא עוד

האם נכון שבני זוג יהיו המטפלים\ההורים האחד של השניה?

״בני זוג לעולם לא צריכים להיות המטפלים או ההורים האחד של השניה!״ האם זאת האמת? אני רוצה לשתף אתכם פה בראיה השונה שלי לגבי הנושא הזה,... קרא עוד

התמודדות נפשית במצב הקורונה – בואו נזכור היום יותר מתמיד להיות נחמדים האחד לשניה ולעצמנו

אני רוצה לומר משהו קטן, אך חשוב, שעוזר להתמודדות במצב הזה עכשיו בתקופת הקורונה: תזכרו שהמצב עכשיו עשוי להפעיל אצל הרבה מאיתנו בעוצמה את המערכת הסימפתטית... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

הזמנה לקורס מציאת ויצירת זוגיות מיטיבה

בתור מישהו שהיה ״רווק כרוני״ עד גיל 35 והצליח בסופו של דבר (היה מסע עמוק וארוך) למצוא את הדרך לעבור דרך אותם פצעים, טראומות, מבנים נפשיים... קרא עוד

איך יודעים אם נמצאים עם בן הזוג הנכון עבורנו?

איך יודעים אם נמצאים עם בן\בת הזוג הנכונים עבורנו? ומה אם יש מישהו\מישהי אחרים שהרבה יותר נכונים לנו? איך נדע שאנחנו לא מפספסים משהו טוב יותר?... קרא עוד

ראיון עם עמיחי זלינקובסקי במסגרת הפסטיבל הוירטואלי ״ביחד״

בראיון הזה דיברנו על מהו בעצם הלב ומה זה אומר להקשיב ללב, על ההבנה שבעצם כל הדפוסים שלי הם בעדי ושהכל אוהב אותי, על האפשרות לענות... קרא עוד

כלי פשוט שמאפשר לחיות מהמהות במערכות יחסים

הנה אחד הכלים החשובים ביותר שאני אישית משתמש בו במערכות היחסים שלי בחיים, מתרגל אותו כל הזמן ועובר בעזרתו טרנספורמציות מאוד עמוקות וגם יוצר בעזרתו ניסים... קרא עוד

למה חשוב לפעמים *לא* לקבל דברים? \ ללמוד להתאבל

  למה חשוב כ״כ ללמוד *לא* לקבל דברים בחיים? באיזה אופן אבל (התאבלות) על דברים יכול להיות נעים? למה חשוב כ״כ ללמוד להתאבל קודם על דברים... קרא עוד

המצפן של ״נעים ולא-נעים״ – גישת הכנות וההקשבה ללב ביחסים

מוזמנים לצפות בשיעור הפתוח והחינמי שקיימתי בשידור חי עם רועי בן יוסף, לקראת קורס ההכשרה בגישת הכנות וההקשבה ללב בהנחייתנו שנפתח ב18 לדצמבר 2019. בשיעור הזה... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים