הכל בסדר – בעצם אין בכם שום בעיה

הרבה פעמים אני שומע מאנשים שמגיעים אליי לפגישות שהם מזהים אצל עצמם דפוס אישיות שגורם להם להרגיש שכמו שהם זה תמיד לא מספיק טוב, ושמשהו בהם פגום. ובערך תמיד הם בטוחים ש"צריך לעשות עם זה משהו" וש"צריך לתקן ולרפא את זה" או ש"צריך לשחרר את זה" וכו.

הרבה מהם גם היו כבר אצל הרבה מטפלים טובים ולמדו גישות שונות שניסו לעזור להם אבל שום דבר מעולם לא עבד.

כל טיפול "לא מוצלח" שכזה רק חיזק בהם את התחושה שהם עדיין פגומים באיזה אופן, שהם עדיין לא מספיק טובים, שהם כישלון, שהם חסרי תקנה וגם חיזק בהם את הייאוש שאולי שום דבר לעולם לא יעבוד.

במפגשים האישיים שלנו הם מופתעים לשמוע את האפשרות שאולי אין בעצם שום צורך לעשות דבר עם הדפוס, שאולי אין צורך לתקן, לרפא, להתמיר, לשחרר או לשנות את הדפוס.

בהתחלה הם לא מבינים מה אני רוצה מהם וחושבים שאני אומר דברים לא הגיוניים, כי זה פשוט נשמע כל כך שונה מכל מה שאנחנו רגילים לחשוב. אבל באיזה רגע מסויים נופל האסימון ופתאום משהו משתחרר בלב והם חוזרים לנשום מתוך הקלה גדולה.

והאמת, אין דבר יותר מרגש מזה.

לא מבינים למה? הנה הסבר קצר:

כל נסיון לתקן או לשנות את הדפוס הזה (התחושה שאני לא מספיק טוב או פגום) הוא חלק מן הדפוס עצמו, ולכן מדובר במעגל קסמים של סבל.

כל ניסיון לשנות את דפוס האישיות שגורם לנו להרגיש שאנחנו לא מספיק טובים מעביר לנו את המסר ש"כמו שאנחנו זה לא מספיק טוב", ולכן ממשיך לתחזק את אותו המעגל בדיוק.

ככה כזה כשמנסים לשנות אותנו – אנחנו מרגישים שאומרים לנו שמשהו בנו לא בסדר. כי אם זה היה בסדר כמו שזה – אז למה לנסות לשנות את זה?

אתם מבינים? כל ניסיון "לעשות משהו" עם הדפוס רק מחזק את התחושה שמשהו בנו פגום ולא מספיק טוב עדיין כפי שהוא, ושלכן צריך "לעשות איתו משהו".

בטעות אנחנו מאמינים ששינוי מגיע מתוך מאמץ לשנות את עצמנו, אבל האמת היא די הפוכה. שינוי וצמיחה אמיתיים מגיעים באופן טבעי רק מתוך ראייה אוהבת.

הרבה פעמים מטפלים מוכשרים, חכמים ומלאי אהבה מפספסים את הנקודה החשובה הזאת ומשתתפים, בתמימות ומבלי להיות מודעים לכך כמובן, בתחזוק מעגל הסבל של המטופל ע"י הניסיון "לעזור לו לצאת מזה”.

כך הם בעצם מאשרים לו את התחושה האשלייתית שמשהו בו "פגום" או "לא מספיק טוב כפי שהוא".

אז מה כן עוזר? בפשטות – אהבה, ראייה אוהבת. שזה בעצם אומר לא לעשות שום דבר עם זה, פשוט להביט באהבה. למה? כי כשאנחנו מביטים מתוך אהבה אנחנו…. אוהבים את מה שאנחנו רואים.

ואם אנחנו אוהבים את מה שאנחנו רואים אז אנחנו בעצם לא צריכים שהוא ישתנה – כי אנחנו פשוט אוהבים אותו. זה כל כך פשוט.

נשמע לכם מוזר ולא מובן? אני באמת מבין אתכם, הרי זה כל כך לא מסתדר עם ההגיון המוכר, וגם קשה להסביר את זה במילים כי זה פשוט, איך לומר.. פשוט מידי.

איך עושים את זה?

פשוט מאפשרים לעצמנו להיות מה שאנחנו בין כה וכה.

למשל, אם אני מרגיש שאני "כישלון" אז אני פשוט מרשה לעצמי להיות "כישלון". כי מי בכלל אמר שאני צריך להיות משהו אחר? מה לא בסדר בלהיות “כישלון"?

כשאני מבין שאין עם זה שום בעיה ושזה בסדר גמור בדיוק כפי שזה – נעלמת הבעיה מבלי שניסינו בכלל להעלים אותה, וכך נעלמת גם תחושת הכישלון מבלי שבכלל ניסינו לעשות איתה דבר, זאת אומרת – ללא מאמץ.

האם אתם מאמינים בטעות שאם תרשו לעצמכם להיות "כישלון" אז תתקעו לנצח בתוך זה? זאת אמונה נפוצה מאוד, וכמובן לא נכונה, שמפחידה הרבה מאוד אנשים וגורמת להם להתקע במצב של מלחמה עם עצמם.

האמת שההפך הגמור הוא הנכון – רק כאשר אתם באמת מרשים לעצמכם להיות כישלון מבלי לעשות עם זה דבר, אתם מגלים שהתחושה פשוט חדלה מלהתקיים באופן טבעי.

האם אתם מספרים לעצמכם שכבר הרשתם לעצמכם להיות כפי שאתם ושזה לא באמת עזר?

הסיפור הזה עשוי להעיד שעדיין לא באמת הרשתם לעצמכם להיות כפי שאתם אלא שפשוט ניסיתם לשנות את עצמכם ע"י "קבלה", אבל טריקים כאלה לא עובדים על הלב החכם שלנו, הוא יודע לזהות כשאוהבים אותו באמת והוא מגיב רק לאמת הזאת.

כאשר אתם באמת מרשים לעצמכם להיות מה שאתם אז אתם מרשים את זה לנצח, זאת אומרת בלי תנאים, זאת אומרת לא מתוך ציפייה שזה "יעבוד" או שזה ישנה אתכם.

וכאשר אתם באמת מרשים לעצמכם ללא תנאים פשוט להיות מה שאתם ברגע זה, אתם משתנים מייד, אבל לא בגלל שניסיתם אלא כתוצאת לוואי של האהבה שהפכתם להיות.

שוב ושוב אני שומע את הצליל המתוק של נפילת האסימון המשחרר הזה בתוך ליבם של אנשים שאני מלווה באופן אישי או בקבוצות (ובתוך ליבי שלי גם כמובן), שוב ושוב מגיע רגע ההקלה הזה יחד עם הנשימה שחזרה ועם ההיזכרות בידיעה העמוקה ש….. הכל בסדר.

הלב יודע

משהו בלב שלכם מהדהד עם המסר הזה, אתם יודעים עמוק בפנים שבדיוק כמו שאתם זה בסדר גמור, רק שכולם מסביב, כולל אנשים שמאוד הערכתם את דעתם, תמיד אמרו או נתנו לכם תחושה אחרת ומתישהו התחלתם להטיל ספק בעצמכם.

התחלתם להאמין שאולי בכל זאת יש בכם בעיה ושצריך לתקן אתכם. אבל עכשיו, ברגע זה ממש, אתם נזכרים במה שהלב כבר יודע.

אולי הראש עדיין מתנגד לרעיון המוזר הזה שאומר שלא צריך לתקן אתכם, אבל משהו בלב ובגוף כבר מרגיש ויודע את האמת. הלב תמיד ידע.

ריפוי אמיתי הוא בסה"כ ההיזכרות בידיעה הבהירה של הלב, ששום דבר מעולם לא היה מקולקל בנו, שאנחנו כבר בריאים ומתוקנים, בדיוק כפי שאנחנו, ושתמיד היינו.

פורסם בקטגוריה מאמרים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


בואו לקבל – את עצמכם. בחזרה.

לתאום טיפול פרטני או זוגי עם עמיחי:

לחצו כאן


טקסטים אחרונים

מדוע ממש לא כדאי להכיל את בני הזוג?

״הכלה״ – היא דבר שמזיק מאוד למערכות יחסים. היא פוגעת בהן מאוד והופכת אותן להרבה פחות בטוחות, והרבה פחות קרובות ואוהבות. אני יודע שזה נשמע מוזר,... קרא עוד

הניתוק הרגשי שלי

ניתוק רגשי. זה אחד הדברים המרכזיים שאני ״עושה״ כשמפחיד לי. אני כותב עם מרכאות כי אני לא עושה את זה במודע או מבחירה, אלא זה פשוט... קרא עוד

מה הקשר בין תחושת ביטחון למשיכה מינית בזוגיות?

"בשביל שתהיה משיכה בזוגיות ארוכה אסור שיהיה בטוח מידי, חייבים קצת מרחק, שירגיש קצת בלתי מושג, שיהיה קצת מסוכן" – האם זאת האמת? (לא!) יודעים מה... קרא עוד

כשעולה צורך ב״חופש״ בתוך הקשר – מה זה אומר?

אני מרגיש שאני זקוק ליותר חופש, יש לי פשוט צורך עמוק כזה בתוך מערכות יחסים, ובכלל בחיים, אני אדם שחופש מאוד חשוב לו… לכן הבנתי שמה... קרא עוד

יחסים: איך אני הופך בזמן אמת ריבים למתנות?

באחד הימים כשהייתי עם משפחתי בחופשת קיץ בזנזיבר שיחקתי עם לאור בן ה4 בבריכה, ואז בת הזוג שלי צופי הגיעה אלינו מרחוק עם שתי כוסות מיץ... קרא עוד

על האפשרות של יחסים ללא כפיה וללא אלימות

השעה כבר ממש מאוחרת, אבל לאור בן ה3.5 ממש לא רוצה ללכת למקלחת אלא רוצה להמשיך לשחק איתי. אני גם רוצה לשחק איתו, אבל מודאג מהאפשרות... קרא עוד

קרא עוד מאמרים

סרטונים אחרונים

מהי פציעה נפשית במובן העמוק, ומהו הריפוי?

מהי בעצם פציעה נפשית במובן העמוק? האם היא האירוע שקרה לנו או מה שקרה לנו בעקבות כך? ומהו בעצם הריפוי במובן העמוק? אני רוצה לשתף פה... קרא עוד

שיעור מבוא: שיטת ״תקשורת מתנות״ – לריפוי ולהתפתחות מואצת דרך מערכות יחסים

  צפו בהקלטת שיעור המבוא ללימוד יסודות שיטת ״תקשורת מתנות״ – לריפוי ולהתפתחות מואמצת דרך מערכות יחסים. המפגש הוקלט בתאריך 5.12.2022 מול קהל חי. שימו לב:... קרא עוד

יסודות שיטת ״דרך הנעים״ – שיעור מבוא

  בשיעור מבוא זה תלמדו את יסודות שיטת ״דרך הנעים״, את עקרונות הבסיס ואת הכלים הראשוניים החשובים.   פידבקים מאנשים שכבר צפו בשיעור המבוא: היה מרתק... קרא עוד

הכל מקרב אותי אליי – המתנות שבתלונות

מוזמנים להאזין לשיחה המרתקת הזאת בפודקאסט ״שיחות על הדרך״, בה ראיינה אותי איילת השחר אסטרייכר על עבודה מסוג חדש עם ביקורת ותלונות בתוך מערכות יחסים, על... קרא עוד

הדיכאון הוא בעצם חבר

מוזמנים להאזין לפודאסט המקסים של הדר זבולוני שנקרא ״בצירי הדרך – התמודדות עם דיכאון אחרי לידה״. הדר ראיינה אותי על חווית הדיכאון הקשה והאישית שלי ועל... קרא עוד

הריפוי הקליל של ״דרך הנעים״

אנחנו חיים בעולם שמקדש עשייה, הצלחות והישגים. עולם שמייצר מרדף שבקלות יכול להרחיק אותנו מהשקט וריפוי שלנו. לפעמים אפילו הנסיון שלנו לרפא את עצמנו הופך להיות... קרא עוד

צפה בסרטונים נוספים